Ako rozoznať samčeka od samičky
Pri dospelých korytnačkách sa často nepodarí bezpečne určiť pohlavie ani odborníkovi.Ani pri dospelých jedincoch sladkovodných korytnačiek neexistuje spoločný rozlišovací znak,ktorý by platil univerzálne pre všetky druhy.Preto si treba v literatúre alebo u chovateľa overiť,ako sa pri danom druhu odlišuje samec od samice.Väčšinou býva vodidlom chvost,ktorý majú samci hrubší a dlhší ako samice.Samca Terapeny karolínskej spoznáte podľa červených očí,ktoré má samica hnedožlté.Rozdielnu farbu dúhovky majú i niektoré iné druhy,okrem iných i korytnačka močiarna.Samec má dúhovku hnedú,samica béžovú.Samec korytnačky písmenkovej ozdobnej má na predných končatinách dlhé pazúry.
Druhy:
Korytnačka písmenková ozdobná(Chrysemys scripta elegans)
Klopavka pižmová(Sternotherus odoratus)
Korytnačka kaspická(Mauremis caspica)
Korytnačka juhočínska(Mauremys mutica)
Korytnačka močiarna(Emys orbicularis)
Kuora malajská(Cuora amboinensis)
Graptemys nepravá(Graptemys pseudogeographica)
Korytnačka maľovaná červenobruchá(Chrysemys picta belli)
Kajmankovité-Kajmanka supia(Marcoclemys temmincky)
Korytnačka Notochelys platynota(Notochelys platynota)
Hlavec ploský(Platysternon megacephalum)
Korytnačka pávooká(Saccalia bealei)
Mäkkuľovité:
Kožnatka čínska(Trionyx sinensis)
Žobohlavka tmavohlavá pravá(Phrynops geoffroanus geofroanus)
Terkovité:
Juhoamerická terka(Podocnemis unifilis)
Kuora(Cuora galbinifronis)
Čo budete potrebovať
Vodotesná nádrž zodpovedajúca veľkosti korytnačky.Pre jednu korytnačko je najvhodnejšie celosklené lepené akvárium.
Suchý ostrovček bude mať rozmanitú podobu podľa nárokov korytnačky.Môžu to byť kameňe,zlepené sklo alebo zavesené nad vodou,po prípade kúpiť hotový.
Piesok a okruhliaky použijte na dno a na vytvorenie väčšej súše.
Kamene a korene niesú iba ozdobou,ale keďže korytnačky na nich zväčša odpočívajú,treba ich dôkladne umyť a vydezinfikovať.
Vykurovanie zabezpečíte buď osobitným vykurovacím telieskom,alebo jednoducho žiarovkou v kvetináči.
Filtre nie sú pri bežných druhoch nevyhnuteľnosťou,ale uľahčujú udržiavanie čistoty.
Lepená nádrž s výpustom
Rašelina
Štrk
Riečny piesok
Koreň
Teplomery
Spínacie hodiny
Pinzety,peán
Vyhrievacie teliesko je vhodné len do veľkých nádrží
Akvaristické osvetľovacie teleso
Prevzdušnovací motorček na pohon filtrov
Výkonný vonkajší filter
Ako postupovať
Najskôr si vyberieme nádrž vhodných rozmerov.Keď začínaťe s mladou korytnačkou do veľkosti 10cm,postačí akvárium s rozmermi asi 50x30x20 cm.Starostlivosť o malé korytnačky je však náročná,a preto odporúčam zaobstarať si staršie,teda aj väčšie jedince.Vtedy musí byť nádrž pomerne väčšia.Potom začniťe zariaďovať.Nezabudnite sledovať 2 ciele.Celkové riešenie nádrže musí pôsobiť príjemne i pre pozorovaťeľa a malo by sa stať ozdobou miestnosti,kde sa bude nachádzať.Okrem toho máte korytnačke nahradiť jej životné prostredie.Preto si zistite,kde sa rada zdržiava.Podľa toho by ste mali akvaterárium zariadiť(či bude prevládať súš,alebo voda).Kamene aj piesok dôkladne premyjeme.Zo zásady použiťe riečny alebo morský piesok,nikdy nie kopaný.Ak korytnačka potrebuje rozsiahlejšiu súš,pretože sa rada zahrabáva (robia to napr.mäkkuľovité),doprajte aspoň 10 cm vysokú vrstvu.Mimoto vytvorte uprostred vodnej plochy vyvýšeninu zo škridiel alebo bridlice.Nepoužívajte kôru stromov,pretože môže zafarbyť vodu a stala by sa zdrojom infekcií.Pri zhotovovaní súše z kameňov dbajte na to,aby medzi kameňmi nezostali škáry,pretože malé korytnačky by mohli uviaznuť a utopiť sa.Teraz pridajte vodu.Nesmiete ju však nabrať z vodovodu a hneď naliať do nádrže,ale nechať ju niekoľko hodín odstáť.Zostáva umiestniť filter(ak ho máte) a zdroj svetla a tepla.Požiadajte rodičov alebo odborníka aby vám takéto zariadenie zhotovili.Väčšina korytnačiek potrebuje teplotu vody okolo 25 stupňov Celzia,ale na vyhrievacom mieste pod žiarovkov môže byť teplota i 35 °C.
Odporúčaná teplota vody:
Jar: 20-25 °C
Leto: 25-30 °C
Jeseň: 20-25 °C
Zima: 15-20 °C
Ako zaobchádzať s korytnačkou
Nesiahajte na ňu zhora a prudko ju nedvíhajte !!! Nikdy! Korytnačky to nemajú rady a boja sa... Pri prenášaní korytnačku pevne chytíme za pancier, aby nám nevypadla. Pri každej možnej príležitosti sa snažte ku korytnačke prihovárať - naučí sa vás poznať a bude vás sledovať. Časom sa korytnačka naučí prijímať potravu aj z ruky, čo znamená, že ju budete môcť kŕmiť. Raz za týždeň je dobré korytnačku okúpať... Do nádoby napustite teplú (nie studenú ani horúcu) vodu do výšky primeranej veľkosti vašej korytnačky - teda MAX. 8cm. Vložte opatrne korytnačku dnu. Tá sa zvyčajne napije a vyprázdni. Očistite jej zľahka pancier od nečistôt. Po kúpeli korytnačku osušte, napr. v nádobe s handrami, príp. pod lampou. Keď je vysušený pancier, natrieme ho korytnačke rastlinným olejom, alebo Indulonou. Malé množstvo poriadne rozotrieme a votrieme do panciera. Natierame len pancier, a to len hornú časť panciera.
Ak korytnačku niekam prenášame, najvhodnejšie nám na to poslúži pevná debnička, alebo krabica...
5 základnych rád pre chov vodnej korytnačky:
1, voda by mala byť vždy dostatočne teplá a čistá
2, akvárium nesmie byť v prievane
3, korytnačka musí mať v akváriu miesto na zohriatie, ale aj schladenie
4, pre správny vývoj panciera a korytnačky samej by malo mať zviera vyváženú potravu
5, nechajte zviera v kľude, moc ho nestresujte častým vyberaním z akvária a pod.