Čo robiť pri ochorení?
Je samozrejmé,že svoju korytnačku pravidelne pozorujete a prezeráte.Iste vám neujde,keď sa začne nezvyčajne správať,alebo sa na jej vzhľade objavia nejaké odchýlky.Môžu to byť prvé príznaky choroby.V takom prípade najskôr zviera izolujte alebo preneste do karanténnej nádrže bez akýchkoľvek doplnkov,pričom vodu,ktorá by mala mať teplotu 26-28 stupňov Celzia,denne vymieňajte.Podľa príznakov skúste posúdiť,o aké ochorenie ide.Potom sa rozhodnite,či zvládnete liečbu sami alebo či vyhľadáte odbornú pomoc od veterinára.
Najčastejšie príznaky chorôb
- apatia korytnačky
- strata záujmu o okolie
- nechuť k prijímaniu potravy
- schovávanie v úkryte počas celého dňa
- chudnutie
- zmeny na koži a pancieri
Avitaminózou veľmi často trpia mláďatá.Pri nedostatku vitamínu D vznikajú deformácie panciera a čeľustí,ktoré neskôr nemožno bez následkov napraviť.Choroba sa nazýva krivica(rachitída) a jediným riešením,ako jej zabrániť,je prevencia.Preto je nevyhnutné mláďatám zabezpečiť dostatok vápnika,vitamínov D a A a čo najčastejšie ich slniť.
Plesňové choroby sa často objavujú po poranení.Vhodnou prevenciou je občas korytnačky vykúpať v mierne slanej vode a úzkostlivo dodržiavať čistotu.Kožné výrastky musí odstrániť veterinár.
Infekčné ochorenia vyvolávajú najčastejšie baktérie a vodné korytnačky sú naň veľmi náchylné.Postihuje nielen kožu,ale aj pancier. Prejavuje sa hnisavými vyrážkami až vredmi alebo kožnými abscesmi,čo sú vlastne hnisavé ložiská.Silná infekcia môže viesť až k otrave krvi a uhynutiu zvieraťa.Je nevyhnutné ihneď vyhľadať odbornú pomoc veterinára,ktorý napadnuté tkanivo odstráni a odporučí vhodnú liečbu antibiotikami.
Cudzopasníky (parazity) môžu byť vnútorné alebo vonkajšie.Pri sladkovodných korytnačkách sa pomerne často stretávame s drobnými roztočmi alebo pijavicami.Nebezpečné sú tým,že spôsobujú poranenia kože,kadiaľ potom môže vniknúť do tela infekcia.Vonkajšie parazity treba mechanicky odstrániť a celé akvaterárium treba vydenzinfikovať.Vnútorné parazity sa dostávajú do organizmu zvyčajne s potravou.V takom prípade sa o vhodnejšej liečbe poraďte s veterinárom.Zanedbateľná nie je ani prevencia,pričom pravidelné odčervovanie by malo byť samozrejmosťou.
Choroba očí pri vodných korytnačkách často spôsobujú chyby vo výžive(nedostatok vitamínu A),infekcie alebo nevhodné podmienky(chladná alebo špinavá voda).Prejaavujú sa zápalmi spojoviek,zákalom očí a môžu viesť k oslepnutiu.Dbajte preto na správnu výživu a čistotu.
Tráviace ťažkosti sa prejavujú hnačkou,zápchou a nestrávenou potravou v truse korytnačky.Príčiny môžu byť rozmanité,ako napríklad cudzopasníky,infekcie alebo nesprávne zloženie potravy,ale aj šok alebo prudké výkyvy teploty.V každom prípade korytnačku izolujte a sledujte jej správanie.Podľa príznakov sa o spôsobe liečby poraď te so skúseným chovaťeľom alebo veterinárom.
Opuchnuté alebo stále zavreté oči môžu spôsobiť poranenia,znečistená voda alebo nedostatok vitamínov.Zvieratá väčšinou apaticky sedia na suchu a odmietajú potravu.Ochorenie obmedzíte výmenouvody,vyčistením očí odvarom z harmančeka a prikrmovanímpotravou bohatou na vitamíny,ktorú im podávate pinzetou!!!
Korytnačka sa nevie potopiť ,vzplýva v šikmej polohe na hladine.Príčinou je často infekcia dýchacích ciest spôsobená chladom.Pod hladinou sa udržuje korytnačka len ťažko,alebo vôbec nie,z papuľky a nosných otvorou vylučujú hlienovité výlučky.V takom prípade je potrebné zvýšiť teplotu vzduchu a vody,vzduch však nesmie byť zatuchnutý.Ochorenie liečte inhaláciou harmančekovými výparmi tak,že odvar z harmančeka ohrejete v nádrži natoľko,aby korytnačka bezprostrednenad ním vdychovala 30-35 °C teplé pary.
Problémy s očami, opuchnuté oči, stále zavreté oči:
Korytnačka sedí na suchu a nežerie
Príčina: znečistená voda, alebo nedostatok vitamínov
Riešenie: výmena vody, čistenie očí kamilkovým odvarom [harmanček], kŕmenie pinzetou, potravou bohatou na vitamíny
Mäknutie a deformácie panciera:
Mäkké miesta na pancieri, rozpadávajú sa a zväčšujú, pancier rastie nepravidelne a stále viac sa deformuje
Príčina: akútny nedostatok vápnika a vitamínu D, poruchy metabolizmu vápnika, zlé zloženie stravy a nedostatok ultrafialového žiarenia
Riešenie: Liečiteľné len v počiatočnom štádiu podávaním pestrej stravy bohatej na vápnik a vitamíny, ožarovanie ultrafialovým svetlom
Mazľavé, zapáchajúce výkaly:
Príčina: infekcia čriev
Riešenie: odobrať vzorku trusu a nechať vyšetriť u veterinára, ak chováte viac zvierat, dajte chorú korytnačku do karantény a dôkladne vyčistite akvárium.
Zlomenina panciera:
Príčina: pád z veľkej výšky, pokúsanie psom
Riešenie: okmažitá návšteva veterinára, ak korytnačka nemá poškodené vnútorné orgány, je možné ju zachrániť
Otrava:
Zvracanie, potácanie, malátnosť, hnačka
Príčina: skazená potrava, chemický postrek insekticídmi, pesticídmi
Riešenie: okamžitá návšetva veterinára!
Parazity na koži:
Príčina: bohužiaľ parazity
Riešenie: návšteva veterinára
Problémy pri kladení vajíčok:
Samička niekoľko dní hrabe zadnými nohami v piesku, ale vajíčka nekladie
Príčina: chlad, plytký piesok na kladenie a následný stres, nedostatok hormónov
Riešenie: viac piesku, výška piesku by mala zodpovedať dĺžke panciera, ak sú problémom hormóny, návšteva veterinára a hormonálna injekcia
Prerastená rohovina na čelustiach:
Príčina: príliš mäakká potrava
Riešenie: tvrdšia potrava, prípadne s kúskami piesku